środa, 15 kwietnia 2015

Kondor kalifornijski

Kondor kalifornijski na skale 





Samiec większy od samicy. Upierzenie całego ciała czarne, jedynie pokrywy pod skrzydłowe białe. Głowa i szyja nagie. Pokrywa je pomarańczowa skóra, na bokach szyi czerwona. Dziób żółty. Osobniki młodociane szarawe.
Kondor kalifornijski jest tak ciężki, że aby wzbić się w powietrze potrzebuje sprzyjających warunków. Podczas deszczu i pogody bezwietrznej ptak ten nie lata. Często przesiaduje w stałych miejscach wypoczynkowych i zażywa kąpieli słonecznej z rozłożonymi skrzydłami.
Wymiary średnie 
  • Długość ciała ok. 100–125 cm
  • Rozpiętość skrzydeł ok. 280–320 cm
  • Masa ok. 8–14 kg
Biotop 
Góry.
Gniazdo 
W szczelinie skalnej lub dużej dziupli sekwoi.
Jaja 
Wyprowadza jeden lęg co rok lub dwa lata, składając w maju jedno jajo.
Wysiadywanie 
Jajo wysiadywane jest przez okres 45–50 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po 5-8 miesiącach, lecz nawet roczne są jeszcze karmione przez rodziców. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 5–8 lat, a dożywają 50 lat.
Pożywienie 
Padlina dużych ssaków.
Ochrona 
Gatunek chroniony. Przez pewien okres wymarły na wolności (1987–1992), gdy schwytano pozostałe osiem osobników i dołączono je do żyjących w niewoli. Populacja liczyła wówczas 30 osobników, obecnie trwają próby reintrodukcji. Największym zagrożeniem są zatrucia. Obecnie żyją na świecie 332 kondory kalifornijskie, w tym 156 na wolności

 Andrzej:-)

Źródło informacji:http://pl.wikipedia.org/wiki/Kondor_kalifornijski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz